Jdi na obsah Jdi na menu
 


HISTORIE LESNÍ MATEŘSKÉ ŠKOLKY

ydpoup_wglm7kylgqpq2i2cdrvsibooswtqiluko7q0-width-282.jpg

 

 

HISTORIE LESNÍCH MATEŘSKÝCH ŠKOL

Myšlenka „s dětmi venku za každého počasí“ má dlouhodobou tradici ve skandinávských zemích. Pojem lesní mateřská škola se objevil v roce 1954 v Dánsku. V Německu se lesní MŠ šíří od roku 1993, dnes jich jsou tisíce. Lesní MŠ existují také ve Švýcarsku, Rakousku, Velké Británii, USA nebo v Japonsku. Dětský lesní klub INDIÁN vychází ze zkušeností českých lesních MŠ, které převážně v Praze fungují dva roky. O výměnu zkušeností a neustálé vzdělávání se stará Asociace lesních mateřských škol (ALMŠ).

LEGISLATIVA

Lesní mateřská škola nemůže být v současné době zařazena do rejstříku škol a pohybuje se tedy v legislativním vakuu neziskové činnosti. Proto zatím v České republice nenalezneme lesní mateřskou školu ale „dětský klub." V takovém případě nejsou státní orgány (např. krajské hygienické stanice) ze zákona povinné tyto subjekty dozorovat.

 

Zároveň to však také znamená, že nyní nemohou být lesní MŠ finančně dotovány státem, jako je tomu u mateřských škol registrovaných u MŠMT. Provoz lesní mateřské školy proto v současné době zcela hradí rodiče.